![]() |
Родната къща на баба ми Дона, дъщеря на Иван Колев Стоянов - кмет на с. Боженци през 20-те години на миналия век. |
Село Боженци е създадено след турското нашествие на султан Баязид над българската столица Търново в края на XIII век.
...„Разправата над Търново (през 1393 г. след разпадането на Второто българско царство), упоритата твърдина на отпора, била страшна - това знае всеки. Сринати били със земята дворците на Царевец и болярските дворове... „Умориха се да убиват” - бележат летописците...”.
По това време след нашествието на турците много търновци бягат оттам и се заселват в дълбоките и по-труднодостъпни дебри на Балкана, далеч от главните пътища, по които е минавал турският аскер, далеч от турския ятаган, където непристъпният лес е на един ден път и те поглъща, без да може никой да те намери...
Сред бегълците е и болярката Божана със семейството си - синове и братя, от Асеневия род. Tърсейки спасение в планината стигат до малка река. Вървейки нагоре по реката, стигат до нейния извор, харесват тази местност, скътана от заобикалящите я хълмове, и се заселват тук, като построяват селище сред вековните гори. Наоколо има още няколко извора. Баба Божана знае, че именно реката и водата са извора на живота и затова казва: „Тук ще е! “. И тук основават селището. Те не били селяни, а били благородници, които се занимавали със занаяти и търговия, с овощарство, овцевъдство, коневъдство и пчеларство. Синовете на болярката стават кърджии - по-късно започват да се занимават със земеделие, скотовъдство и ковачество, въртят търговия с кожа, вълна, пчелен мед, восък и др. Постепенно селището се разраства.
![]() |
Старият Римски път |
Известно е и преданието за основаване на Габрово от единия от синовете на баба Божана - Рачо Ковача.
![]() |
Паметникът на Рачо Ковача в гр. Габрово, построен в река Янтра от икономичните габровци. |
Рачо Ковача, мамо, от Боженците,
Че той рано става, мамо, рано в понеделник,
че си отива, мамо, долу на габъра,
Там да си среща, мамо, тежки търговци,
Та да им кове, мамо, бели атове,
Да си събира, мамо, тежко имане - кара-грошове...
В началото на XVI в. в селото е имало само 24 къщи. Първоначално Боженци се е споменавало като колибарско селище или колиби. През 1878 г. е обявено за село, наречено на името на баба Божана. Боженци се превръща във важен кръстопът за търговците. Боженските кърджии са търгували в цялата Османска империя, с Австроунгария, Русия, Италия, стигали са дори до Америка.
Към средата на XVIII в. по време на Възраждането, (от когато са и първите писмени сведения за селото), Боженци преживява своя икономически и културен разцвет. Снежно белите къщи са накацали като бели лебеди по трите хълма на селото, като с изяществото си носят старопрестолния дух на благосъстояние, но и мярка. Тук се развиват занаятите - абаджийство, обущарство, мутафчийство, самарджийство, кожухарство, които дават и наименованието на цели фамилии от това село по-късно...
Най-важни за божанкалии са били християнската вяра и образованието. По онова време било забранено да се строят църкви. Но хитрите божанкалии успели да извоюват това си право и да осъществят мечтата си в името на Христовата вяра. Иван Топала, който бил местният свещеник, даскал, лечител и кърджия, когато бил в Търново, дочул, че видинският паша търси лечител за една от жените си - кадъната си била изкълчила крака, та той давал мило и драго на онзи, който я излекува, но без да я докосне... Иван Топала се наел. Нахранил добре коня си с ечемик, но не му дал да пие вода. Накарал хората на пашата да качат жената на коня и да й вържат краката здраво под корема на животното. След това го завел до извора и го напоил. Стомахът му се подул от изпитата вода, въжето се опънало и кракът на жената изпукал, тя извикала от болка, но когато й помогнали да слезе от коня, стъпила на земята и болката при ходенето била преминала... Пашата попитал божанкалията какво иска за отплата. Бай Иван Топала поискал само да построи църква в родното си село. И тъй като във фермана, издаден от пашата не трябвало да има думата „църква“, в него пишело: „да се разреши на свещеника на Боженци да изпълнява задълженията си на определеното за това място“. Мястото, на най-високото в селото, било дарено от Иван Драганов - Топала през 1835 г., който направил списък за дарения на мъжете от Боженци и околните села. В него всеки вписвал колко пари може да даде - всеки според кесията си. По-богатите дали повече, а от по-бедните имало някои, които дали в натура - например крина жито или ечемик.. През 1839г. започнало изграждането на храма „Св.Пророк Илия“ с даренията от цялото местно население. Намерил и майстори - 20-ина души от съседното село Трапесковци. Църквата била издигната за една година.
![]() |
Храмът „Св. Порок Илия“ в с. Боженци |
Истинско майсторство на възрожденската архитектура представлява нейната трикорабната базилика, където могат да се забележат куполи, скрити под скосения таван, масивни каменни стени и типичните боженски сводове. Влиятелните жители на селото получават разрешение на построят към нея камбанария - нещо строго забранено през робството. Затова тя е построена след Освобождението за 120 златни наполеона. Камбаната е отлята в завода на Павел Иванович Рижов от Харков, Русия изработена в Тула и докарана в Боженци през 1840г. с волски коли. Иконите са дело на иконописци от Тревненската иконописна школа. Освещаването й става през 1841г. от търновския владика Неофит Византийски. Първият свещеник - Поп Андрей Станев е служил в нея 55 години до смъртта си на 30.11.1923г..
![]() |
Погребението на стария поп Андрей Станев - 30.11.1923г.. |
![]() |
Кръщелното свидетелство на баба ми, написано от свещеник Андрей Станев на 21 ноемврий 1905 г. |
От 1926 г. в църквата започва да служи отец Стефан Денев Лазаров - моят дядо.
Училището в с. Боженци е било основано още през турско като килийно в двора на църквата. Това е първото обществено килийно училище в България. В него един от първите учители е бил Иван Топала.
![]() |
Килийното училище и поповата къща. |
![]() |
Старото училище. |
![]() |
Учениците в с. Боженци .... г. |
Понякога се е налагало по няколко пъти на ден те да извървяват разстоянието от Боженци до родното си село през баири и чукари. Затова някои от тях са били настанявани по къщите в селото, но условията там не са били много добри. Виждайки необходимостта от подслон и изхранване на децата, през 1911 г. по идея и инициатива на една от тогавашните учителки Мария Пинтева, в селото се създава първата в страната „Селско-ученическа кухня - трапезария“ с участието на селяните и родителите на децата, учещи там“. Всеки помагал с каквото и както може. Започнали да обработват около 20 дка. земя и произведената продукция се е използвала в кухнята за приготвяне на топла домашна храна. И тъй като броят на децата непрекъснато нараствал, през 1920г. в с. Боженци и за първи път в Габровска околия се открива и прогимназия - Божанска народна прогимназия „Иван П. Габровски“.. (До откриването й децата от селото са учели в прогимназия до 3-ти клас, сегашния 7-ми клас, в училище „Васил Левски“ в гр. Габрово).
Иван Пенчев Габровски е един от най-големите дарители и благодетели на Боженци за народното просвещение. Роден в с. Боженци в семейството на Пенчо Иванов Попа и Донка, той от много малък /9-10 годишен/ тръгва с баща си да му помага в работата. Свързва се с други българи в Тулча, които упорито говорят за бунт и отмъщение, и за бъдешото освобождение на България от турско робство. Става четник в четата на Христо Патрето от с. Шипка в Ново село. Бил е на заточение в Диарбекир, откъдето избягва. Създава малка чета от 16 души, които решават да се присъединят към четата на Цанко Дюстабанов, но след като научават, че и тази чета е разбита след четата на Бачо Киро в Дряновския манастир, се разпръсват. Последват гонения и изтезания. По-късно взема участие във всички тежки битки, които българските опълченци водят във войната за освобождение на Родината, включително и в героичната защита на Шипченския проход като редник от 10-а дружина, 1-ва рота, постъпил на 9.08.1877 г. Скоро след тази битка се разболява тежко и е уволнен е по болест на 11.12.1877 г. След като се излекува, отива в Тулча, където продължава да се занимава с търговия, заедно с брат си Дончо. Завръща се в България, венчава се за Кера - вдовица с двегодишно момиченце. През 1911г. се установява да живее в София. Доведената му дъщеря се омъжва през 1919г., а той заедно с жена си се отдават на благотворителност. Дарителската им воля е била да се построи сграда за прогимназия и нова църква в с. Боженци. Тъй като селото е бедно, а общината няма достатъчно средства, той определя ежегодно по 10 000 лева помощ за училището. На тържественото откриване на прогимназията в началото на м. септември 1920 година са поканени дарителите Иван П. Габровски и съпругата му Кера. Към края на 1921г. направените от него дарения се изчисляват на около 1 млн. лева.
При откриване на учебната година м. септември 1940 г. - майка ми e на 6 годинки в първи клас / клекнали отдясно наляво четвъртото дете/.Учителката е Абаджиева дъщеря на Рада Андреева Колева - рисувана от Ян Мърквичка - известната картина "Жена със сокай от Боженци".
![]() |
Kартина на Ян (Иван) Вацлав Мърквичка „Жена със сокай от Боженци“ |
Та една от дъщерите на Рада Андреева Колева става учителка, омъжена е за учителя Христо Абаджиев. Тяхната дъщеря, т.е. внучката на хубавата Рада, пък е преподавател в Международното висше бизнес училище в София по икономика. И макар и на достолепна възраст (към 80-те) към момента на написване на този разказ, тя все още преподава.
Още през 1872 г. в с. Боженци е основано Читалище „„“„Наука“““ от 26 активисти. Какъв живот е кипял в него!!!... Тук са се правели вечеринки, изложби, изнасяли са се театрални представления.
Има и библиотека. Славата на училището бързо се разнася, увеличава се броят на учениците, желаещи да учат тук. С разрастването на училището възниква необходимостта от построяването на нова, по-голяма сграда. Тя е построена със съдействието на родителите на учениците и селяните, и започва да функционира през 1935 г. Новото училище е построено под старото и е на два етажа. На първия етаж са се помещавали Читалището и Библиотеката. //
![]() |
Читалищни самодейци - снимките са направени преди 1925 г. Мъжът с бомбето на първата снимка е Радослав Дрянков, внук на баба Райнаи племенник на Иван Дрянков, първия съпруг на Лора Каравелова. |
![]() |
Къщата - музей на Дончо Попа |
![]() |
Родната къща на дядо Миню Попа и пансион |
![]() |
Пансионът отвътре прес 40-те години на миналия век |
В двора на църквата през 1917 г. с волната финансова помощ и дарения от съселяни, живеещи в Америка е построен и паметникът на падналите в жертва от войните божанкалии и от околните села.
![]() |
Освещаването на Войнишкият паметник в двора на църквата на 01.05.1924г. |
![]() | |
Снимката е направена на мегдана в с. Боженци през м. октомври 1962 г. Присъстват министър Райко Даменов и Никола Българенски |
![]() |
Родната къща на баба ми (известна като „Двата щрауса“, нарисувана от Галина Милчева – дъщеря на дългогодишния учител по БЕЛ Радко Милчев). |
Тъй като заселниците по време на турското робство са били заможни и влиятелни хора, голяма част от къщите са на два ката (етажа), с ковани дъбови порти и дърворезбовани еркери. Обикновено първият приземен кат се е използвал за занаятчийски работилници, дюкяни и навеси за животните, а във втория кат са живеели стопаните.
![]() |
Мегдана на с. Боженци. |
Характерни за боженските къщи са чардаците, покривите от каменни плочи, ъгловите камини, дърворезбите на таваните. Всички боженски улици водят към центъра на селото, а настилката им е от естествен камък - калдаръм.